Na co uważać podczas wymiany walut w kantorze?

Zanim zdecydujemy się na dany kantor i wymianę waluty, powinniśmy dowiedzieć się, co zrobić, by jak najkorzystniej wymienić pieniądze. W niektórych punktach możemy bowiem zostać oszukani lub tak się poczuć. Dowiedz się, na co trzeba uważać.

Tych kantorów unikaj

Kantory cechują się tym, że w każdym z nich może obowiązywać inny kurs wymiany określonej waluty. Zdarza się więc, szczególnie gdy nie mamy już czasu, udać się do pierwszego lepszego kantoru, nie porównując wcześniej ofert z innymi. W tym przypadku może nas cała operacja drogo kosztować. Takie sytuacje mają miejsce zazwyczaj w kantorach, które zlokalizowane są w punktach turystycznych, takich jak dworce czy lotniska. Jeśli więc chcemy się upewnić, że kantor, który wybraliśmy oferuje uczciwy kurs wymiany walut, wystarczy, że dokonamy prostej kalkulacji. W kantorach obowiązują dwa kursy dla każdej waluty – kurs kupna i sprzedaży. Podzielmy więc kurs wyższy (sprzedaży) na kurs niższy i otrzymamy wartość 1 oraz kilka cyfr po przecinku, np. 1,02375948. Dwie pierwsze cyfry mówią nam o tym, ile procent wynosi prowizja dla kantoru. W przypadku powyższej liczby: 1,02375948 marża wynosi 2,4%. To bardzo niska prowizja. Niekiedy otrzymujemy jednak np. taki wynik: 1,2385759. To oznacza, że koszty przewalutowania wynoszą a 24% i przestaje to być opłacalne dla kupującego.

Kiedy i gdzie wymienić walutę?

Na wymianę waluty najlepiej jest się dobrze przygotować. Kurs nie jest zależny jedynie od prowizji, jaką narzuca kantor, ale też od notowań na rynku. I choć zmiany walut mogą być nieprzewidywalne, warto jest obserwować, jak zmienia się kurs i kupić walutę wtedy, gdy wychodzi to dla nas najkorzystniej. Przy planowanej większej wymianie warto podzielić potrzebną kwotę na mniejsze i kupować, gdy jest to korzystne. Jeśli chodzi o to, gdzie najkorzystniej wymienić walutę, to dobrze jest poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z kursami walut w kantorach w naszej okolicy. Korzystny kurs i niskie prowizje oferuje np. kantor Poznań – Kantor Park.

Jakie waluty warto wymieniać w Polsce?

Kolejną kwestią, na jaką należy uważać, by nie dać się oszukać jest to, jaką walutę chcemy kupić. Najlepiej jest wymieniać w Polsce tylko na popularne waluty, takie jak euro i dolary. Jeśli udajemy się do kraju, gdzie obowiązuje inna waluta, korzystniej dla nas będzie wymiana w Polsce waluty na euro i dolary, a w docelowym kraju na obowiązującą tam walutę. Wynika to z faktu, że zwykle w Polsce inne waluty niż te popularne obarczone są bardzo wysokimi prowizjami rzędu nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu procent.

Podczas wymiany walut należy bardzo uważać, by nie dać się oszukać w danym kantorze. Niezbędna tu będzie dokładna analiza kantorów. Warto skorzystać z zaufanych i bezpiecznych miejsc, takich jak Kantor Park. To miejsce, które cechuje się profesjonalizmem, latami doświadczenia i bezpieczeństwem transakcji.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Agave.pl.