Innowacje w medycynie w poznańskim szpitalu

W poniedziałek chirurdzy ze Szpitala Miejskiego im. J. Strusia przeprowadzili nietypowe operacje, polegające na wszczepieniu innowacyjnych endoprotez stawu skokowego czterem pacjentom. Co wyróżnia te endoprotezy, to możliwość chodzenia i pełnego obciążania kończyny już w dniu zabiegu.

Endoproteza stawu skokowego, zastosowana przez poznańskich chirurgów, jest niewielka – prawie taka sama jak pudełko zapałek, ale natychmiastowo uwalnia pacjentów od bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową. Obecnie szpital im. J. Strusia jest jedynym miejscem w stolicy Wielkopolski, gdzie wykonywane są tego rodzaju wszczepienia.

Pierwsze operacje zostały zaplanowane na poniedziałek, 29 maja, dla trzech kobiet i jednego mężczyzny. Chirurdzy z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Obrażeń Wielonarządowych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia współpracowali przy tych zabiegach z dr Yvesem Stiglitzem, ortopedą mającym 15-letnie doświadczenie w wszczepianiu endoprotez, oraz Gennero Rubino, włoskim inżynierem projektującym implanty stosowane w operacjach stóp i stawów przez ostatnie 30 lat.