Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa na poznańskich kąpieliskach

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji apelują o przestrzeganie obowiązujących zasad na kąpieliskach, wynikających z regulaminów. Szczególnie ważne jest poszanowanie instrukcji oraz ostrzeżeń ratowników, a także nie pozostawianie dzieci poniżej 10 roku życia bez opieki. Ponadto służby ratownicze zwracają uwagę na konieczność unikania wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu. Grillowanie w okolicach kąpielisk jest zabronione, jednak można korzystać z znajdujących się nieopodal punktów gastronomicznych.

W dni, gdy temperatura wzrasta, nad jeziorami poznańskimi można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i opalania się, lecz również z oferowanej rekreacji. Dla mieszkańców dostępne są m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe oraz place zabaw.

Kąpieliska miejskie są wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, takie jak łodzie, koła ratunkowe, defibrylatory, boje, liny czy wieżyczki dla ratowników. Na początku każdego sezonu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna sprawdza, czy woda spełnia wymogi bezpieczeństwa dla kąpiących się. W trakcie sezonu Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji – organizator kąpielisk, również regularnie kontrolują jakość wody co kilka tygodni.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub zagrożenia dla zdrowia kąpiących się, zostaną podjęte odpowiednie działania interwencyjne, a kąpielisko może zostać zamknięte na mocy decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych.