30-lecie akcji "Sprzątanie świata" w Poznaniu

Zbliża się wyjątkowa edycja akcji „Sprzątanie świata”, do której Poznań od lat gorąco zaprasza swoich mieszkańców. W tym roku mamy do czynienia z jubileuszem – 30 lat sprzątania Polski pod tym hasłem. Organizowane przez miasto działania będą miały miejsce od 14 do 17 września, realizując ideę „Sprzątanie świata łączy ludzi”. W ostatnim roku, z radością informują przedstawiciele magistratu, udało się zgromadzić aż 17 ton odpadów, natomiast ogółem przez ostatnie pięć lat aktywni obywatele pozbawili miasto 175 ton śmieci.

Proces rejestrowania się na tak szczególną edycję Sprzątania Świata w Poznaniu już wystartował. Wystarczy zorganizować grupę, wypełnić odpowiedni formularz i później odebrać z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP niezbędne worki i rękawice. Następnie trzeba po prostu posprzątać wybraną część miasta, a organizatorzy zadbają o odbiór zebranych odpadów. Czas na zgłoszenia upływa 10 września.

Jak podkreślają przedstawiciele magistratu, z roku na rok obserwuje się rosnące zainteresowanie tego typu inicjatywami proekologicznymi. Poza jesienią, wiosną przeprowadzane są również „Wiosenne Porządki”. Liczby uczestników tych akcji mówią same za siebie – wiosną 2022 zgłosiło się do nich 86 grup, jesienią weszło do gry jeszcze więcej – 92, a wiosną obecnego roku udział wzięło rekordowe 150 grup. Łącznie, te ostatnie zebrały aż 40 ton odpadów, co tylko podkreśla wagę i skuteczność tych działań.