NeoNOWE Centrum Poznania: Nowe neony dołączą do miejskiej ikony

Poznań podjął decyzję dotyczącą konkursu o nazwie „NeoNOWE Centrum Poznania”. Wynikiem tego będzie pojawienie się czterech nowych neonów na odrestaurowanych ulicach w sercu miasta. Jeden z nich będzie przywitać mieszkańców, inny będzie promować lokalne instytucje kultury, a dwa ostatnie będą ozdobą barbera i baru. Do tego wszystkiego, legendarny neon przedstawiający pięciolinię z ptakami zastępującymi nuty, dedykowany chórowi założonemu przez Stefana Stuligrosza, powróci do swojej dawnej świetności.

Podczas lat 70. dwudziestego wieku, dziesiątki neonów rozjaśniały poznańskie centrum po zmierzchu. Film dokumentujący Międzynarodowe Targi Poznańskie z 1978 roku prezentuje obrazki tych neonów, które zdobiły siedzibę Poznańskich Słowików, hotele Merkury, Poznań i Polonez oraz kino Bałtyk.

Z całej gamy neonów z tamtego okresu, tylko jeden przetrwał do dziś. Jak wyjaśnił Marcin Grześkowiak, fotograf prowadzący fotoblog „Moje Neony”, w rozmowie kilka lat temu: „- Neon ten składa się z pięciolinii, klucza wiolinowego oraz słowików skaczących po pięciolinii i jednego żółtego słowika, który jest stale oświetlony i symbolizuje dyrygenta – założyciela chóru, prof. Stefana Stuligrosza. Migające ptaki reprezentują członków chóru. Jeden słowik ma nawet 1,5 metra wysokości.”