Spektakl "Z kapelusza" Polskiego Teatru Tańca ma swoją światową premierę w Norwegii

W stolicy Norwegii, Oslo, zagościł Polski Teatr Tańca (PTT). O godzinie 19.30, 26 października, na prestiżowej scenie Norweskiej Opery Narodowej i Baletu zadebiutuje spektakl „Z kapelusza”, pod reżyserią Jo Strømgrena, jednego z najbardziej cenionych skandynawskich choreografów na arenie międzynarodowej.

Spektakl „Z kapelusza” to najświeższe dzieło PTT. Premiera tego wykonania w Poznaniu miała miejsce 12 września 2023 roku, co dokładnie pokrywa się z półwieczem istnienia Teatru, założonego przez Conrada Drzewieckiego. Tym samym, ten niesamowity spektakl rozpoczął 50., jubileuszowy sezon Polskiego Teatru Tańca. Zrealizowany przez Strømgrena niczym sztuczka wyciągnięta z magicznego kapelusza (elementu, który również pojawia się na scenie), ten utwór choreograficzny jest misternie spleciony z relacjami doświadczeń i fantomów wspomnień. Utwór oparty na strukturze pamięci, pozwala widzowi poczuć realność minionych wydarzeń, które są integralną częścią osobistego i zbiorowego doświadczenia, co sprawia, że nawet jeżeli są one przeszłością, to nadal żyją w teraźniejszości.

Jo Strømgren, twórca spektaklu, z entuzjazmem podkreśla: „Z kapelusza” to długo oczekiwany powrót do moich korzeni, a mianowicie do tańca współczesnego. To jest dzieło wypływające prosto z serca, a nie tylko z umysłu.”