Szkolenie z piekarstwa organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

W dniach od 10 do 11 października 2023 w Poznaniu, konkretnie w siedzibie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, odbyło się szkolenie dla grupy 25 osób z terenu Wielkopolski. Szkolenie to, zorganizowane w ramach Sieci innowacji w obszarach wiejskich i rolnictwie, nosiło tytuł „Nowoczesne rozwiązania w przetwórstwie żywności” i skupiało się na praktycznych warsztatach piekarniczych.

Głównym celem tego wydarzenia było poszerzenie wiedzy uczestników na temat krótkich łańcuchów dostaw oraz przetwarzania produktów rolnych na małą skalę bezpośrednio na gospodarstwie. Ponadto, dążono do promowania nowatorskich metod przetwórstwa żywności, które mają potencjał do dywersyfikacji dochodów generowanych przez gospodarstwo rolne.

Warsztaty z pieczenia chleba były prowadzone przez znanego specjalistę w dziedzinie piekarstwa, Arkadiusza Andrzejewskiego, szerzej znanego jako „Chlebodawca”. Uczestnicy, pod jego fachowym okiem, zdobyli praktyczne umiejętności, takie jak przygotowanie zakwasu chlebowego czy zakwasu na żur. Ponadto, nauczyli się jak upiec chleb 100 procentowo z mąki żytniej razowej z dodatkiem słonecznika, a także mieszany chleb śrutowy. Chleb ten składał się z mąki żytniej, owsianej i gryczanej, do której dodano łamane ziarna żyta, jasną kaszę gryczaną, miód i mak.

W trakcie warsztatów omówiono także szereg innych ważnych tematów związanych z piekarstwem. Uczestniczący rolnicy dowiedzieli się więcej o różnych typach mąki chlebowej i jej zastosowaniu, dodatkach do pieczenia oraz sekretach tworzenia zakwasu. Omówiono też konsystencję idealnego ciasta chlebowego oraz techniki przygotowywania foremek do pieczenia. Dodatkowo, uczestnicy nauczyli się rozpoznawać optymalny moment, w którym ciasto powinno trafić do piekarnika.