Oczekiwanie na prawomocny wyrok w sprawie Aleksandra Gawronika, oskarżonego o podżeganie do zabójstwa dziennikarza

19 stycznia to data, którą Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyznaczył na ogłoszenie prawomocnego wyroku w kontrowersyjnej sprawie Aleksandra Gawronika. Były senator jest oskarżony o podżeganie do morderstwa dziennikarza Jarosława Ziętary z Poznania. W lutym 2022 roku sąd pierwszej instancji podjął decyzję o uniewinnieniu Gawronika, ale decyzja ta nie jest jeszcze ostateczna.

Aleksander Gawronik (na publikację pełnego nazwiska zezwolił osobiście) stanął przed sądem jako były senator oskarżony o zaplanowanie porwania i zamordowania Jarosława Ziętary. Prokuratura twierdzi, że Ziętara był celem z powodu swojej profesjonalnej działalności i planowanych publikacji na temat tzw. szarej strefy gospodarczej. Według prokuratury, Gawronik namówił pracowników firmy ochroniarskiej Elektromis, aby wykonali te czyny. Podczas rozmowy na ten temat, Gawronik miał stwierdzić, że Ziętara musi zostać „skutecznie zlikwidowany”.

Proces przeciwko Aleksandrowi Gawronikowi toczy się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu od stycznia 2016 roku. W lutym 2022 byłego senatora uniewinniono, ale prokuratura zdecydowała się na zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji. Proces apelacyjny w sprawie Gawronika rozpoczął się pod koniec czerwca ubiegłego roku.