Poznań w świecie tradycji żydowskiej – XXVII Dzień Judaizmu

W Poznaniu trwają uroczystości związane z XXVII obchodami Dnia Judaizmu, które mają na celu przybliżenie społeczeństwu kultury i tradycji żydowskiej. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Szalom /Pokój – dar Boga”. W centrum tych uroczystości znajduje się nabożeństwo biblijne, w którym weźmie udział arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki. W ramach obchodów odbędzie się też ceremonia wręczenia nagrody „Menora Dialogu”, której laureatem jest kardynał Grzegorz Ryś.

Świętowanie XXVII Dnia Judaizmu w Poznaniu rozpoczęło się już w czwartek, 11 stycznia. Pierwszym punktem obchodów była modlitwa chrześcijan i Żydów odprawiona przy grobie rabina Akivy Egera, zlokalizowanym na cmentarzu żydowskim. Tego samego dnia odbyło się także spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, które miało miejsce w Synagodze.

Program kolejnych dni obfituje w szereg wydarzeń mających na celu przybliżenie bogactwa kultury i tradycji żydowskiej. W piątek, 12 stycznia, w Klubie Książki u Raczyńskich odbyło się spotkanie o Golemie, który jest jednym z motywów literatury żydowskiej, nawiązujące do książki Gustava Meyrinka. Z kolei w sobotę, 13 stycznia, w Teatrze Muzycznym w Poznaniu miało miejsce wydarzenie artystyczne z cyklu Salon Poezji, poświęcone psalmom dawidowym.