Synoptycy ostrzegają przed silnymi wiatrami w Wielkopolsce: pierwszy stopień zagrożenia na jutro

Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że jutro, mieszkańcy Wielkopolski mogą spodziewać się pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego. Dziś, natomiast, przewidywane są porywy wiatru dochodzące do prędkości 55 kilometrów na godzinę.

Zdaniem Krzysztofa Salanyka, synoptyka z IMiGW, warunki pogodowe mają ulec znacznemu pogorszeniu w nadchodzący poniedziałek. Sytuacja ta wynika z nietypowego układu barycznego, kiedy to środkowa Europa znajduje się pomiędzy obszarami dominującego niżu i słabnącego wyżu. Efektem tego są silne wichury.

Salanyk wyjaśnia, że porywy nie będą miały miejsca od rana. Ich siła będzie rosła wraz z upływem dnia, a największa intensywność przewidziana jest na popołudnie i wieczór. Prędkość wiatru może przekroczyć 70 kilometrów na godzinę. Te warunki utrzymają się także w nocy z poniedziałku na wtorek.

Wpływ na to mają różnice ciśnień w Polsce, które mogą wynosić nawet do 20 hektopaskali. Z tego powodu, zalecane jest zabezpieczanie luźnych przedmiotów na balkonach i w ogrodach. Przy tak silnych wiatrach istnieje ryzyko zerwania linii energetycznych oraz ewentualnych przerw w dostawie prądu.