Zasłużona prokurator awansowana w ramach wdzięczności za efektywne działanie

Anna Fellenberg-Kokocińska, która stała na czele oskarżenia w „największym procesie politycznym za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości”, otrzymała promocję do prokuratury okręgowej. Powołujemy się tutaj na informacje uzyskane od „Gazety Wyborczej”, które zostały potwierdzone także przez Prokuraturę Krajową. To wydarzenie nie jest przypadkiem – jest nagrodą za skuteczne prowadzenie sprawy.

Niektórzy mogą twierdzić, że delegacja do prokuratury okręgowej jest niczym innym jak zasłużoną nagrodą za sprawnie przeprowadzoną apelację w kontrowersyjnej sprawie politycznej PiS. Takie zdanie wyrażają osoby związane z prokuraturą w Poznaniu, które podzieliły się swoją opinią z reporterami „Gazety Wyborczej”.

Sprawa, o której mowa, dotyczy oskarżenia 32 osób, które zarzuca się celowe zakłócanie mszy świętej w poznańskiej katedrze. Wszystko rozegrało się podczas protestu przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w październiku 2020 roku, kiedy grupa młodych ludzi zdecydowała się wejść do świątyni i przed ołtarzem wywiesić transparenty.

Ruch ten był wyrazem sprzeciwu wobec stanowiska Kościoła, który poparł decyzje władzy. W wyniku tego msza została przerwana, a na miejscu interweniowały służby porządkowe. Sąd pierwszej instancji (marzec 2023) orzekł niewinność oskarżonych, jednak sąd drugiej instancji postanowił, że proces powinien być ponowiony.