Zwiększenie funduszy na eliminację emisji dwutlenku węgla w Powiecie Poznańskim o dodatkowy milion złotych

Powiat poznański podjął decyzję o zasileniu funduszu przeznaczonego na dotacje dla osób decydujących się na likwidację tzw. kopciuchów – źródeł niskiej emisji. Kwota dofinansowania została zwiększona o solidny milion złotych. Dzięki temu mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę starych pieców na ekologiczne systemy ogrzewania, mogą liczyć na pełne pokrycie kwalifikowanych kosztów inwestycji.

Ważnym jest, że wnioski w tej sprawie można składać najpóźniej do 2 kwietnia. Jest to ostatnia okazja, by skorzystać z tej formy wsparcia.

Na początku, w budżecie na rok 2024, na ten cel przeznaczono jedynie 500 tysięcy złotych. Jak jednak zauważyła Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu, większa ilość funduszy pozwoli na oferowanie wsparcia większej liczbie mieszkańców. Do tej pory wpłynęło już 120 wniosków.

Starostwo nie narzuca konkretnego sposobu likwidacji kopciuchów. Osoby zainteresowane dofinansowaniem mogą zdecydować się na wymianę starego pieca na gazowy, bądź na kocioł na biomasę. Inne dostępne opcje to podłączenie do sieci miejskiej ciepłowniczej, montaż ogrzewania elektrycznego lub instalacja pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Wysokość dotacji na pojedynczy lokal może wynosić od 10 do 20 tys. zł, w zależności od wybranego systemu ogrzewania.