Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Poznaniu

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w poniedziałkowe popołudnie, dwa nowe centra psychiatryczne do obsługi dzieci i młodzieży mają rozpocząć swoje działania w Poznaniu oraz na terenie powiatu poznańskiego. Te placówki będą obejmować zarówno poradnię jak i oddział dzienny. Trwają obecnie procedury konkursowe na dodatkowe placówki i poradnie psychologiczno-terapeutyczne w tym regionie.

Nowo zaplanowane placówki będą działać na drugim stopniu trójstopniowego modelu opieki nad zdrowiem psychicznym młodszej populacji. W praktyce oznacza to, że pacjenci uzyskają dostęp do poradni psychiatrycznej z opcją korzystania z usług oddziału dziennego. Zarządzenie nad obiema placówkami przejęła Poradnia Specjalistyczna IPSIS.

Pierwsze z nowych centrów zdrowia psychicznego zacznie działać w Poznaniu przy ulicy Bystrej 7, natomiast drugie znajdzie się w Koziegłowach przy ulicy Kanałowej 2A. Oficjalny początek współpracy pomiędzy tymi placówkami a Narodowym Funduszem Zdrowia rozpocznie się 23 października.

„Jestem zadowolona, że możemy ogłosić otwarcie kolejnych centrów zdrowia psychicznego, które będą oferować usługi zarówno poradni jak i oddziałów dziennych. Od kwietnia 2020 roku finansujemy również poradnie psychologiczno-terapeutyczne na pierwszym poziomie. Kontynuując procedury konkursowe, chcemy zapewnić najlepszą opiekę najmłodszym pacjentom z Wielkopolski” – deklarowała Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.