Przystanek tramwajowy Junikowo w Poznaniu przechodzi metamorfozę

Komunikacja miejska w Poznaniu jest na bieżąco modernizowana, a najnowszym dowodem na to jest zaplanowana transformacja przystanku tramwajowego na pętli Junikowo. Projekt tej nowoczesnej inwestycji wyszedł spod ręki ekspertów z pracowni Bułat Architekci. Charakterystyczną cechą przystanku będzie jego awangardowa forma oraz ściany, które zostaną upiększone za pomocą pnączy.

Już niebawem pasażerowie będą mieć okazję skorzystać z udogodnień, jakie niesie ze sobą nowy przystanek. Właśnie rozpoczęła się budowa zadaszenia na pętli Poznań Junikowo, które posiada płynną linię przechodzącą bezpośrednio w dach – funkcjonalność gwarantująca osłonę przed opadami atmosferycznymi. To miejsce to nie tylko przystanek tramwajowy – znajduje się tu także przystanek autobusowy.

Mimo szerokiego zakresu planowanych prac, nie nastąpi żadna zmiana dotycząca układu komunikacyjnego na terenie pętli Junikowo. Przystanek pozostanie na swoim miejscu, a liczba peronów się nie zmieni. Prace remontowe, które rozpoczęły się pod koniec marca, dotyczą elementów zadaszeń, które wymagają interwencji ze względu na ich zły stan techniczny.

Podczas modernizacji przystanku, zostaną zdemontowane okładziny zadaszeń wykonane z poliwęglanu półprzeźroczystego, a także podsufitka i wykończenie dachu. Istniejąca stalowa konstrukcja zadaszeń zostanie zachowana, jednak będzie musiała przejść proces oczyszczenia i zabezpieczenia antykorozyjnego. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń, poszczególne elementy konstrukcji zostaną zastąpione nowymi. Kolejnym etapem będzie wymiana systemu odwodnienia dachu oraz opraw oświetleniowych w obrębie zadaszeń.

Na koniec wykonywane będzie nowe pokrycie dachu za pomocą blachy trapezowej, a ściany boczne zostaną pokryte żaluzjami aluminiowymi. Dzięki temu zabiegowi platformy przystankowe będą lepiej doświetlone.